e-mail : pszczeliraj2@gmail.com

poniedziałek, 30 września 2013

Dlaczego pszczoły są ważne ?

 

DLACZEGO PSZCZOŁY SĄ WAŻNE

 


Każdy z nas powinien sam sobie zadać to pytanie
 i umieć na nie odpowiedzieć .


W naszej strefie klimatycznej ok. 80-90% gatunków roślin zapylanych jest przez owady. Spośród wszystkich owadów zapylających największą rolę odgrywa pszczoła miodna. Wielu naukowców wręcz potwierdza że zapylanie jest cechą użytkową pszczół o większym znaczeniu dla człowieka niż produkowanie  przez nie: miód, propolis, pyłek, mleczko pszczele, jad,wosk .

Jeden z najbystrzejszych ludzi wszech czasów Albert Einstein powiedział, że jeżeli pszczoły znikną z powierzchni Ziemi, to człowiek przeżyje zaledwie kilka lat. Większość ludzi znających się na temacie potwierdza tę tezę. Ludzkość nie będzie w stanie przeżyć bez pszczół - owadów odpowiedzialnych za zapylanie.

Niezwykle ważną rolę odgrywają pszczoły w leśnictwie. ich praca służy zwiększeniu ilości zdrowych i płodnych nasion potrzebnych do odnowienia lasu, pożywienia dla ptactwa, jak i do zwiększenia urodzaju owoców leśnych (poziomek, borówek, czarnych jagód, jeżyn, malin). Obecnie, w okresie coraz silniejszego rozwoju techniki, pszczoły w atmosferze – podobnie jak ryby w wodzie – są najczulszym wskaźnikiem stopnia środowiska naturalnego.

Rola pszczoły miodnej jako zapylaczy roślin dziko rosnących i uprawnych wynika z tego, że żyje ona gromadnie i tworzy rodziny złożone z kilkudziesięciu tysięcy osobników. Zimą żywią się zapasami zgromadzonymi latem. Zmagazynowanie odpowiedniej ilości miodu wymaga odwiedzin milionów kwiatów i – przy okazji – ich zapyleniu. To jak wielką rolę spełniają pszczoły przy zapylaniu roślin może świadczyć fakt, że na zebranie 1 kg miodu odwiedzają one prawie 8 500 000 kwiatów akacji, lub 20 milionów kwiatów koniczyny . Rodzina pszczela zużywa wyłącznie na swoje potrzeby bytowe około 90 kg miodu rocznie. Nie wliczając w to miodu, który odbiera pszczelarz.

         Pszczoły są jedynymi owadami zapylającymi, które można chronić przed zatruciami środkami ochrony roślin oraz regulować ich ilość na danej plantacji przez podwożenie pasiek. Oprócz zwyżki plonów roślin zapylanie kwiatów przez pszczoły polepsza jakość produktów rolnych – zwiększa zawartość cukrów i witamin w owocach i warzywach oraz poprawia jakość nasion: ich ciężar właściwy, siłę kiełkowania i energię wzrostu. Krzyżowe zapylenie roślin przez pszczoły daje zdecydowanie większe zbiory bezpośrednie, a rośliny uzyskane z takich nasion wykazują wyższą żywotność i przekazują tę cechę następnym pokoleniom. Pszczoły przyczyniają się też do pozyskiwania nasion heterozyjnych upraw owadopylnych. Bez usług pszczół jako zapylaczy wiele gatunków roślin nie mogłyby się rozwijać. Pszczoły są czynnikiem współtworzącym środowisko naturalne człowieka. Tam gdzie nie ma dostatecznej ilości pszczół, rozległe uprawy roślin owadopylnych dają z reguły niewielkie plony, gdyż owadów dziko żyjących jest zawsze za mało do wykonania 
tej pracy.

Należy zaznaczyć, że u owadów dziko żyjących, np. u pszczół samotnic i trzmieli zimują tylko zapłodnione samice, które wiosną zakładają gniazda i dopiero w pełni lata osiągają większą liczebność.
         Pszczoły miodne prowadzą życie zbiorowe i już wczesną wiosną dysponują dużą „armią” zapylaczy zdolną zapylić kwitnące sady, łany rzepaku i innych roślin.

Wyginięcie roślin owadopylnych jako konsekwencja wyginięcia pszczół to ubytek 80% wszystkich gatunków zielonych występujących na Ziemi. Po takim kataklizmie nie byłoby traw, zbóż, owoców i warzyw. Z najczęściej zjadanych pozostaną tylko pszenica i kukurydza a więc
te które uwielbiają koncerny GMO. Tak więc zniknie większość pokarmu zwierząt i ludzi. W następstwie tak katastroficznych zmian pojawi się klęska głodu na skalę światową i będzie to koniec ludzkości jaką znamy .

  Prof. dr. hab. Jerzy Wilde 

 

 Dramat umierających pszczół jest dramatem nas wszystkich.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz